2018 Yılı Ankara İş Kazası Raporu

2018 yılında Ankara’da yaşanan iş kazaları İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi tarafından raporlandı ve raporun sonuçlarına göre Ankara’da iş kazaları nedeniyle 56 kişinin hayatını kaybettiği tespit edildi. Kazaların çoğunluğu inşaat sektöründe yaşandı. Özellikle son birkaç yıldır Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının sürdürdüğü çalışmalara rağmen, Türkiye, 2018 iş kazası raporunda güzel bir tabloyla karşılaşmadı.

En az 1.923 kişi hayatını kaybetti

İş güvenliği uzmanlarının ve sendikaların sağladığı bilgilerle ölümle sonuçlanan iş kazalarını raporlayan ve rapora “İş Cinayeti Raporu” ismini veren İSİG (İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi), 2018 yılında Ankara’da 56 işçinin iş kazası nedeniyle hayatını kaybettiğini bildirdi. İSİG, Türkiye genelinde ise 2018 yılında en az 1.923 işçinin iş kazası nedeniyle hayatını kaybettiğini raporladı. Rapora göre en çok ölümle sonuçlanan iş kazası İstanbul’da yaşandı.

Başkentte çocuk işçi

2018 yılında Ankara’da yaşanan iş kazalarında 56 kişi hayatını kaybederken bu işçilerden 1’inin de çocuk işçi olduğu tespit edildi. Hayatını kaybedenler arasından 6 kişinin de kadın işçi olduğu belirtildi. Tarım sektörü konusunda ise İSİG raporunda “Ankara’nın tarımda gelişmiş bir şehir olmasına rağmen iş kazası ölümlerinin yüzde 8’inin tarım sektöründe yaşanması, çalışma koşullarının nasıl olduğunu ortaya koydu.” şeklinde bir ifadeye yer verildi.

En çok inşaat sektöründe kayıp

İSİG tarafından düzenlenen rapordaki verilerde 2018 yılında yaşanan iş kazası ölümlerinin büyük bir çoğunluğunun inşaat sektöründe yaşandığı görüldü. Bu sıralamayı taşımacılık, enerji ve tarım sektörü takip ediyor. En çok kayıt dışı ve sigortasız işçinin çalıştırıldığı inşaat sektörü olması ve yine bu sektörde en çok ölümle sonuçlanan iş kazasının yaşanması, Türkiye’nin karşı karşıya olduğu acı tabloyu bir kez daha gözler önüne serdi. Raporda yer alan ifadelerde inşaat sektöründe çok kayıp yaşanmasının sebebinin bazı inşaat şirketlerinin maliyeti azaltmak için kayıt dışı işçi çalıştırması ve giderleri iş güvenliğinden kısarak azaltması olduğu belirtildi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ülkedeki iş güvenliği ve çalışan sağlığını artırmak için çalışmalar yapmaya devam ediyor.