2020’de Her İşletmeye Uzman ve Doktor

2017 yılında geçerli yasalar nedeniyle 50’den fazla çalışanı olan her iş yerinde iş güvenliği uzmanı ve doktor bulunması zorunluluğu oluşmuştu. Bu zorunluluk 2020 yılında 50’den az çalışanı olan iş yerleri için de geçerli olacak.

2020 yılında yeni yasa yürürlüğe giriyor

Türkiye Cumhuriyeti Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, 2017 yılı itibariyle 50’den fazla çalışanı olan tüm iş yerlerinde en az 1 iş güvenliği uzmanı ve en az 1 doktor bulundurma zorunluluğu getirmişti. Akşam gazetesinde yer alan habere göre 2020 yılının Temmuz ayı itibariyle Türkiye Cumhuriyetinin tüm iş yerlerinde en az 1 iş güvenliği uzmanı ve en az 1 doktor bulunacak.

Sadece özel sektörde değil

2020 yılında yürürlüğe girecek yasadan sadece özel sektör değil, kamu kuruluşları da yükümlü olacak. Yani, 2020 yılı Temmuz ayı itibariyle kamu kurum ve kuruluşları da iş güvenliği ve hekim bulundurma zorunluluğu kapsamına dahil olacak.

İşveren de iş güvenliği uzmanı olabilir

İş güvenliği uzmanı unvanına sahip olan işverenler kendi iş yerlerinin zorunlu iş güvenliği uzmanı olarak da çalışabilirler. İş güvenliği uzmanı olmak isteyen işverenlerin öncelikle devletin Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığından onay almış bir kursa gidip eğitimini tamamlaması gerekir. Daha sonra yine bakanlığın sınavına giren adaylar, sınavda başarılı olursa iş güvenliği uzmanı unvanı alabilirler. İş güvenliği uzmanlarının üzerine iş yerindeki iş güvenliği korumak, çalışan sağlığını korumak ve iş kazası riskini azaltmak için birtakım sorumlulukları düşmektedir.

Türkiye, ölümle sonuçlanan iş kazalarında Avrupa 1.si

2014 yılında Dünya Çalışma Örgütü’nün yürüttüğü istatistik çalışmasında, ölümle sonuçlanan iş kazalarının çokluğu sıralamasında, Türkiye maalesef dünyada 3. ve Avrupa’da 1. sırada yer aldı. El Salvador ve Cezayir’den sonra, dünyada en çok ölümle sonuçlanan iş kazasının yaşandığı ülke Türkiye oldu. Bu tablo karşısında bakanlık önlem almaya devam ediyor. Ancak istatistiklere göre Türkiye’nin hala kaydetmesi gereken büyük bir aşama var: Özellikle inşaat ve maden sektörünün yoğun olduğu ülkemizde en çok ölümlü kazalar da bu sektörden geliyor.