Dışarı çıkmadan, arkadaşlarınızla veya tek başınıza, evinizde yapabileceğiniz çeşitli aktiviteler vardır. Bunlardan bazılarına aşağıdaki yazımızda yer verdik.

Oyunlar

Arkadaşlarınızla evde bir araya gelip oyunlarla eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Bu oyunlar kutu oyunları olabilir. Ayrıca, hiçbir kutu oyununa ihtiyacınız olmadan da birbirinden eğlenceli oyunları oynayabilirsiniz. Bu oyunların en bilinenlerini ve en eğlencelilerini aşağıda tanıttık.

  • Tabu: Tabu oyununda amaç takımınızdaki diğer oyunculara sizden istenen kelimeyi veya kelime öbeğini bir şekilde anlatmaktır. Klasik tabuda, istenilen kelime sözlü olarak anlatılır ve 5 tane yasaklı kelime vardır. Yani, oyuncu kelimesini anlatırken bu beş kelimeden birini kullanırsa “Tabu” olur ve kaybeder.
  • Okey: Her Türk evinde bir adet bulabileceğiniz okey oyunu, çok basit ilkelere dayanmaktadır. Her oyuncu bireysel oynar, isterseniz takımlı da oynayabilirsiniz ve amaç, okey ıstakasındaki 14 taşı belirli kurallara uygun bir şekilde dizmektir.
  • Sessiz Sinema: Sessiz sinema, hiçbir araç gereç gerektirmeyen, eski ve eğlenceli bir takım oyunudur. İki veya daha fazla takımla oynanan oyunda, her takım en az 2 kişiden oluşmalıdır. Oyunda amaç diğer takım tarafından seçilen filmin adını takım arkadaşlarına hiç konuşmadan, sadece hareketlerle anlatmaya çalışmaktır.
  • Fake Artist: Fake Artist, pek bilinmeyen bir oyun olsa da kesinlikle en eğlenceli ev aktiviteleri arasında yer almaktadır. Türkçe’de “Sahte Sanatçı” anlamına gelen oyunda amaç, aslında bir nevi sahte sanatçıyı bulmaktır. Oyunda kaç kişi varsa o kadar kağıdın 1 eksiğine herhangi bir obje yazılır ve bir kağıda da çarpı atılır. Masadaki rastgele bir oyuncu kendi kalemiyle ortak kağıda elini kaldırmadan bir şey çizer ve diğer oyuncular sırasıyla bunu devam ettirir. Amaç; çarpı atan oyuncuyu bulmaktır.

Sinema Gecesi

İster arkadaşlarınızla olsun, ister tek başınıza, evde yapılan sinema gecesinin ayrı bir eğlencesi vardır. Dilerseniz patlamış mısır eşliğinde ev ortamının rahatlığı ile dilediğiniz filmi izleyebilirsiniz.

Ev Dekorasyonu

Ev dekore etmek de eğlenceli bir ev aktivitesi olarak değerlendirilebilir. Hatta kendi aldığınız malzemelerle dekoratif aksesuarlar veya raflar gibi eşyalar yaparak yaratıcılığınızı deneyebilirsiniz.

Egzersiz

Evde egzersiz yapmak da tek başına vakit geçirmenin sağlıklı ve eğlenceli bir yolu olabilir.