Farklı nedenlerden dolayı evden çıkamıyor olabilirsiniz; belki hasta olabilirsiniz, belki evde bulunmanız gerekiyordur, belki de sadece evde durmak istiyorsunuzdur.

Yetişkin insanlar günlerinin büyük bir kısmını iş yerlerinde geçirmektedir ve iş yerleri devlet ile birlikte çalışanların can güvenliğini ve sağlığını korumakla yükümlüdür. Evde vakit geçirenler ise çoğunlukla iş güvenliği kapsamında koruma altında olmayan kişilerdir. Hatta bu kişilerin genelde sosyal sigortası da olmaz.

Bu nedenle, aşağıdaki yazımızda evde yapılabilecek güvenli aktivitelere yer verdik. Bu aktiviteler sadece eğlence amaçlı olmayıp, evde yapılan her türlü etkinliği kapsamaktadır.

Ev İşleri

Ülkemizde çoğunlukla ev hanımlarının sık sık karşılaştığı terim, “ev işleri” terimi olmuştur. Ev işleri, bir evle ilgili düzenli olarak yapılması gereken tüm işleri kapsar ve dolayısıyla bir evde en sık yapılan etkinlik ev işleridir. Ancak, çoğu insan temizlik, yemek yapma, ütü vs. gibi ev işleri ile uğraşırken güvenliğe yeterince önem vermez. Fakat, evde ev işleri yapan kişiler hiçbir güvence altında değillerdir, daha doğrusu tek güvenceleri kendileridir. Bu nedenle, aşağıda ev işleri yapılırken güvenlik amacıyla dikkat edilmesi gereken bazı hususlara yer verdik:

  • Temizlik: Bir evde en çok yapılan şey ev işidir ve en çok kazaya neden olan aktivitedir. Bu nedenle, temizlik yaparken ağır eşya kaldırmamaya, beli zorlayacak hareketler yapmamaya ve pencereleri silmek için tehlikeli durumlar oluşturmamaya dikkat edilmelidir.
  • Ütü: Günümüzde ütü nedeniyle çıkan yangınların oranı küçümsenecek bir sayı değildir. Bu nedenle ütü yaparken dikkat edilmelidir.
  • Yemek yapmak: Yemek yaparken ufak kesikler gibi küçük kazalar yaşanabilir. Ancak gaz sızıntısı küçük bir kaza değildir ve dikkat edilmelidir.

Eğlenceli Etkinlikler

  • İlgi alanlarınıza göre kendinize bir hobi seçebilir ve evinizde bu hobi ile uğraşabilirsiniz: Müzik, resim, heykel, dans vs.
  • Bilgisayar ile yapabileceğiniz birçok eğlenceli aktivite vardır. Hatta bu aktivitelerden biri; çevrim içi casino oyunları oynamaktır ve bu şekilde evde para kazanabilirsiniz.
  • Kitap okumak her zaman her yerde yapılması gereken önemli bir aktivitedir ve bu aktiviteden en çok verim evde yapıldığında alınır.