Hızlı Tren Ray Sistemlerinde Alınmayan Tedbirler

Türkiye, iş kazalarında hayatını kaybedenler ve önceden alınmayan güvenlik tedbirleri açısından dünyada hala son sıralarda yer almaktadır. Bu ihmalkarlık, toplum olarak insan hayatının çok da önemsenmediğine işarettir. Bu içler acısı tablo karşısında, ülke olarak iş güvenliği tedbirlerini her alana yaymış olsak da maalesef denetlemede eksiklikler devam etmektedir. Devletin ilgili organlarının da firmaları yeterince takip etmemesi, gelişigüzel iş güvenliği tedbirlerinin alınmasına yol açmaktadır. Bunun son örneklerinden birini de son zamanlarda hızlı olmaya çalıştığımız tren raylarında yaşadık.

Hızlı Olmak Kolay Güvenliği Sağlamak Zor

Dijitalleşen çağımızda insanlar artık her şeyin hızlı olmasını istiyor. Bilgiye ulaşmada, bir yerden bir yere varmada, işlerin çözümlenmesinde ve daha birçok alanda hız, hayatımıza işlemiş vaziyette. Bu hız tutkusu, hızlı trenlerin Türkiye’ye gelme sürecini de hızlandırdı.

Hızlı olmak trafikte biraz zordur. Hız, beraberinde önemli güvenlik tedbirlerinin çok sıkı şekilde alınmış olmasını ve her saniye uzman kişiler tarafından denetlenmesini gerektirir. İşte bu güvenlik önlemlerinin zamanında alınmamasından kaynaklı bir kazada, 2018’in Aralık ayı içerisinde 9 kişi hayatını kaybetti. Ankara’dan Konya’ya sefer yapan hızlı tren ile rayları kontrol eden kılavuz tren çarpışarak büyük bir faciaya neden oldu. Yetkililer kaza sonrası gerekli güvenlik tedbirlerini almadığı konusunda 3 görevliyi gözaltına aldı ve soruşturma başlattı.

Bazı uzmanlar bu kaza ile ilgili vahim bir durumu da ortaya çıkarmıştır. Ülkemizde, tren raylarında herhangi bir sinyalizasyon sisteminin olmadığını söyleyen uzmanlar, bu kazaların en büyük sebebinin, sinyalizasyon sistemi eksikliğinden dolayı kaynaklandığını bildirmiştir. Sinyalizasyon sisteminin böylesine hızlı bir tren hattında olmaması ise, daha vahim bir durumu ortaya çıkarmıştır. Sinyalizasyon; hızlı tren hatlarında, bu tip kazaların yaşanmasını engellemek adına yapılmış bir sistemdir. Sistem, trenin yola çıkmasıyla, istikametinde herhangi bir tren olup olmadığını ve varsa önündeki tren ile mesafe bilgilerini hesaplayıp trene göndererek, olası kazaların yaşanmasını engeller. İşte, basit bir güvenlik tedbirinin alınmamış olmasının sonuçlarını, yine masum canlar ödemiş ve maalesef ülkemizdeki yetkili devlet organları da gerçekleri kabul etmekten çok, kendilerini savunmakla yetinmişlerdir.