İş Kazası Nedir?

İş kazası iş yerinde meydana gelen, çalışana veya iş yerine zarar veren kazaların tümüne verilen genel addır. Çalışanın etkilendiği kazalar, çalışanın ruhen veya bedenen hasar gördüğü kazalardır.

Sigortalı çalışanlar iş kazası durumunda Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu tarafından koruma altına alınmaktadır. Bu kanun dolayısıyla sigortalılar iş kazası sonrası yararlanabileceği haklar vardır.

İş Kazasının Nedenleri

  • Dikkatsizlik: Dikkatsizlik bir insanlık halidir ve kazaların en yaygın sebebidir. Bu sebeple kişi, olası bir dikkatsiz durumuna karşılık her türlü önlemi almalıdır.
  • Bozuk makineler: Çeşitli makinelerin yer aldığı fabrika gibi iş yerlerinde makinelerin bozuk olması sıklıkla iş kazasına neden olmaktadır.
  • Yönetim hataları: İş güvenliği konusunda yönetim birimine büyük sorumluluklar düşmektedir. Sorumluluklarını yerine getirmeyen yönetim elemanları iş güvenliğini ihlal ederek çalışanların hayatına risk faktörü sokmaktadır.

İş Kazalarını Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

İnsanın olduğu her yerde bir kaza olasılığı mutlaka bulunmaktadır. Fakat özellikle kaza oranın ve tehlikenin yüksek olduğu iş yerlerinde, kaza yapma olasılığını en aza indirmenin çeşitli yolları vardır ve bu önlemler tüm işverenler ile çalışanlar tarafından alınmalıdır. Bu önlemler ve gereklilikler şu şekildedir:

  • Sigorta: Bir iş yerinin tüm çalışanları Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında sigortalanmalıdır.
  • İş güvenliği eğitimi: Çalışanlar ve yönetim birimi çeşitli kurumlar tarafından sağlanan iş güvenliği eğitimi ve seminerlerine katılarak bu konuda bilinçlendirilmelidir.
  • Çalışma koşulları ve çalışma ortamı için düzenli bakım: Çalışma koşulları ve çalışma ortamı iş kazasının riskinin en aza indirgendiği şekilde olmalıdır. Örneğin bir fabrikanın tüm makineleri düzenli olarak kontrol ve bakımdan geçmelidir.
  • Gerekli ekipman veya iş kıyafeti: Gerekli iş kıyafetinin giyilmesi veya ekipmanın sağlanması iş güvenliğini artıracaktır.
  • Yönetim: Yönetimin alması gereken çeşitli önlemler vardır ve bu önlemler doğru şekilde alındığında söz konusu iş yerindeki iş kazası olasılığı oldukça düşecektir. Yönetimin çalışanlar için sürekli olarak uygun bir iş ortamı sağlaması gerektiği gibi çalışanlarını da iş pozisyonlarına uygun seçilmesi gerekmektedir. Çalışan ve iş uyumu faktörü de birçok açıdan önemli olduğu gibi iş güvenliği açısından da önemlidir.