İş Kazalarından Korunmak İçin Çalışanın Yapması Gerekenler

  • Öncelikli olarak çalışanın sigortasız olarak çalışmaması gereklidir. Eğer bir iş yeri sigortasız iş teklif ediyorsa veya sigortasız çalışan çalıştırıyorsa bilinçli bir çalışanın ve duyarlı bir vatandaşın o iş yerini gerekli kurumlara şikayet etmesi gereklidir. OSGB ve Sosyal Güvenlik Kurumu gibi çeşitli organlara kaçak işçi çalıştıran iş yerleri şikayet edilebilir.
  • İş güvenliğinin sağlanması ve iş kazalarına karşı korunma oluşturulması için en önemli unsurlardan biri de eğitimdir. Hem çalışanların hem yönetim elemanlarının hem de iş yeri veya işletme sahiplerinin çeşitli iş güvenliği eğitimlerinden geçmesi gereklidir. Çalışanların çeşitli eğitimlerden geçerek iş kazalarına karşı ve iş güvenliği konusunda bilinçlendirilmesi o iş yerinde iş kazası yaşanma olasılığı oldukça azaltacaktır.
  • Çalışanlara iş ortamının güvenli olup olmadığıyla ilgili gerekli denetimleri ve gözlemleri yapma konusunda da sorumluluk düşmektedir. Çalışanın görevli olduğu alanda kendinin ve diğer çalışanların iş yerindeki güvenliğini tehdit edebilecek herhangi bir unsur tespit ettiği anda ilgili yerlere bildirmesi gerekmektedir.
  • Uygun ekipman ve kıyafet iş veren tarafından sağlanmaktadır. Fakat bu ekipmanların ve kıyafetlerin denetimi, düzenli olarak kullanımı ve bakımı çalışana aittir. Çalışanın hiçbir şekilde gerekli kıyafetleri veya ekipmanları kullanmaktan ödün vermemesi gerekmektedir.

İş Kazalarından Korunmak İçin İş Verenin Yapması Gerekenler

  • İş verenlerin hiçbir şekilde sigortasız eleman çalıştırmaması gerekmektedir. Sigortasız eleman çalıştırmak suçtur ve sorumluların yakalanması halinde yasal işlem uygulanacaktır.
  • İş verenin veya yönetim biriminin çeşitli iş güvenliği seminerlerinden vs. yararlanarak iş güvenliği eğitimi alması gereklidir. Aksi takdirde iş veren veya yönetim birimi bilinçli olmaz ancak bilinçli iş veren bir iş yerinin iş güvenliği açısından en önemli faktörlerden biridir.
  • İş yerinde güvenli bir şekilde çalışmaya uygun bir ortam olmalıdır. Bu ortam, büyük ölçüde iş veren tarafından sağlanması gereken bir ortamdır. Bu ortamın sağlanması için iş yerindeki ekipmanların ve aletlerinin bakımının yapılması, iş güvenliğini tehdit edecek unsurların ortadan kaldırılması, iş yerinin olası bir tehlike (yangın, deprem vs.) halinde tahliyeye uygun olması gerekmektedir.