Milas Maden Kazasında Son Durum: 3 Gözaltı

18 Şubat 2019 tarihinde Milas’taki maden ocağında gerçekleşen ve 3 işçinin hayatını kaybettiği kazayla ilgili soruşturmalar devam ediyor: 3 isim ile ilgili gözaltı kararı alındı. Kazanın meydana geldiği madenin işletmecileri olan Müstafa Ali Kömürcüoğlu ve Serkan Anar gözaltına alındı, ancak üçüncü isim Özkan Kömürcüoğlu ile ilgili arama çalışmaları devam ediyor.

Dev kaya neden oldu

Muğla ilinin Milas ilçesindeki bölgesindeki feldspat madeninde 18 Şubat 2019 günü saat 10:30 civarında iş makinelerinin dev bir kayayı hareket ettirmesinden kaynaklanan kaza meydana geldi. Kaza sonucu 4 maden işçisi göçük altında kaldı. Olay yerine sevk edilen ekipler ortak bir arama kurtarma çalışması yürüttü. İşçilerden biri göçük altından kurtarılıp ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldı, ancak 3 maden işçisi göçük altından çıkarılamadı. Göçük altında kalan 3 maden işçisiyle ilgili çalışmalar devam etti.

Arama kurtarma çalışmaları yapıldı

İtfaiye ekipleri, AFAD, jandarma ve sağlık ekiplerinin yürüttüğü operasyonla kayaların altında kalan 3 maden işçisi kurtarılmaya çalışıldı. Aynı gün ekipler 2 maden işçisinin kayaların altındaki cansız bedenine ulaştı ancak 1 işçinin bedenine hala ulaşılamadı.

Cenazeler için arama operasyonu devam ediyor

Ekipler, göçük altında hayatını kaybeden ve cesedine ulaşılamayan 1 işçinin cenazesine ulaşabilmek için arama kurtarma çalışmalarını sürdürüyor.

Yetersiz tedbir tespit edildi

Kamyon şoförü Tayfun Akıncı’nın verdiği ifadeye göre, kayaları göçüğe neden olmadan önce Akıncı, yetkililere dev kayanın çatladığını söylemişti, ancak yetkililer Akıncı’ya çalışmaya devam etmelerini söyledi. Daha sonra ise Akıncı’nın beklediği gibi kaza meydana geldi.

Not: Devletin iş güvenliği ve çalışan sağlığı politikası kapsamında sadece insan hatalarına karşı yasal yaptırımlar uygulanmamaktadır. Olası doğal tehlikelere karşı yeterli önlem almayan işletmeler de iş güvenliği yasasını ihlal etmiş olduklarından dolayı yasal soruşturma altına alınır.

Savcılıktan gözaltı kararı çıktı

Alınan ifadeler ve yetkililerin araştırmaları sonrasında Milas Cumhuriyet Başsavcılığından kazanın gerçekleştiği madenin işletmecileri ile ilgili gözaltı kararı çıktı. Karar sonrası Mustafa Ali Kömürcüoğlu ve Serkan Anar gözaltına alındı, ancak polisin Özkan Kömürcüoğlu ile ilgili yakalama çalışmaları devam ediyor.