Türkiye’de Devletin İşlerinde Bile İş Kazası Yaşanıyor

Son yıllarda yaşanan iş kazalarıyla tüm dünyada gündeme gelen Türkiye’nin, Dünya Çalışma Örgütü’nün 2018 yılında gerçekleştirdiği araştırmada dünyanın en çok ölümlü iş kazasının gerçekleştiği üçüncü ülke olduğu tespit edilmişti. 2018 yılının sonralarında ve 2019 yılının başlarında ise Türkiye’de ihmalkarlık nedeniyle iş kazaları gerçekleşmeye devam etti. Üstelik bu kazaların bazıları devlet işlerinde yaşandı.

İzmir metro yapımında kaza

13 Mart 2019 sabahı İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin metro vagonlarını park etmek için açtığı yer altı alanında bir göçük meydana geldi ve bölgedeki iki bekçi göçük altında kaldı. Yetkililere haber verilmesi üzerine bölgeye ambulans, itfaiye ve AFAD ekipleri sevk edildi. Arama kurtarma çalışmalarına rağmen bekçilerin hayatı kurtarılamadı. 16 Mart günü işçilerden birinin cansız bedenine ulaşıldı.

Eskişehir’de fabrikada ölümle sonuçlanan iş kazası

Eskişehir’de bir fabrikanın yapımı sırasında gerçekleşen kaza sonucu 1 işçi hayatını kaybetti, 3 işçi de yaralandı. Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan fabrikanın çatısının yapımı sırasında çelik konstrüksiyonlar aşağı düştü ve 1 işçi çeliğin altında kalarak hayatını kaybetti.

Kanalizasyon çalışmasında toprak altında kaldı

Adana’daki kanalizasyon çalışmasında 6 metrelik çukur açılırken toprak altında kalan işçi hayatını kaybetti. Olayla ilgili Adana Cumhuriyet Başsavcılığının açtığı soruşturma devam ediyor. Üzerine toprak kayan işçi, toprak altında kalarak can verdi.

Demir çelik fabrikasında ölümlü kaza

6 Kasım 2018’de Bartın’daki demir çelik işletmesinde bir işçi hayatını kaybetti. Demir çelik fabrikasında çalışan işçi ocaktan çıkardığı sıcak çubukların birinin yanlışlıkla karnına saplanmasıyla hayatını kaybetti.

Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığından Açıklama

Bakanlığın yaptığı açıklamaya göre geçtiğimiz yıllarda yaşanan ölümle sonuçlanan iş kazalarının çoğu ilk çalışma yılındaki işçilerin başına geldi. Sadece işverenin aldığı önlemlerin yeterli olmadığını ve işçinin bilgi ile deneyim düzeyinin de iş güvenliği konusunda önemli bir faktör olduğunu belirten bakanlık, bu husus ile ilgili işçilere gerekliği eğitimlerin verilmesinin öneminin altını çizdi. İSİG’in yaptığı araştırmada ise Türkiye’de 2018 yılında iş kazaları nedeniyle en az 1.923 işçinin hayatını kaybettiği tespit edildi. Bu nedenle bakanlığın iş güvenliği konusunda çalışmalarını artırması gerekiyor.