Türkiye’de İş Güvenliği Çalışmaları Sürdürülüyor

Son birkaç yıldan beridir Türkiye, iş güvenliği konusunda radikal değişimler gösteriyor. İş güvenliği ve çalışan sağlığı konusunda sıklıkla yeni düzenlemeler yapan Türkiye Cumhuriyeti Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, iş güvenliğinin geleceği günümüzdeki halinden daha parlak olması hedefleniyor. Yerel belediyeler ve kurumlar da vatandaşları ve personelleri iş güvenliği konusunda bilinçlendirmek için çalışmalar yürütmeye devam ediyor.

Kartepe Belediyesi’nden İş Güvenliği Eğitimi

Kocaeli’nde bulunan Kartepe Belediyesi, Temizlik İşleri Müdürlüğüne bağlı personellerine iş güvenliği ve çalışan sağlığı konusunda eğitim verdi. Çevre mühendisi ve iş güvenliği uzmanı tarafından verilen seminer şeklindeki eğitim, Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Uzman, personelleri iş koşulları nedeniyle gerçekleşebilecek olası kaza ve sağlık risklerine karşı bilgilendirdi. Ayrıca personeller, hakları konusunda da bilgilendirilirken, iş güvenliği kurallarına uymayan şahısların veya kurumların şikayet edilmesi gerektiği konusunda uyarıldı.

Diyarbakır’da Yerel Çalıştay

Ankara’da düzenlenecek olan yerel çalıştay öncesi, Diyarbakır’da iş güvenliği uzmanları arasında yerel bir çalıştay düzenlendi. Toplantıya TMMOB İl Koordinasyon Kurulu ev sahipliği yaptı.

İş güvenliği uzmanı ve gıda mühendisi olan çalıştay başkanının yönetiminde birçok iş güvenliği uzmanı mühendis katıldı. Toplantı boyunca iş güvenliği uzmanlarının sorunları tartışıldı, geleceğe yönelik planlar hakkında beyin fırtınası yapıldı ve faydası olabilecek bazı fikirler ile öneriler sunuldu. Çalıştaya konuk konuşmacılar da katıldı ve konuşmacılar iş güvenliğinin öneminden bahsetti. Ayrıca konuşmacılar, ülkemizdeki iş güvenliği seviyesini iyileştirmek için neler yapılabileceği konusunda bazı fikirler ileri sürdü.

Erzican’da Belediye Personeline Eğitim

Erzincan Belediyesinin rutin olarak düzenlediği eğitimlerden birinde kadrolu işçilere iş güvenliği hakkında bilgi sağlandı. Erzincan Belediyesi İnsan Kaynakları ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünün ortak çalışmasıyla gerçekleştirilen eğitim semineri, iş güvenliği uzmanı tarafından belediyenin meclis salonunda verildi. Eğitim kapsamında kadrolu işçiler iş güvenliği yasası, çalışan sağlığı, çalışanların hakları ve sorumlulukları konusunda bilgilendirildi

Türkiye’nin her yerinde gerçekleştirilen yerel çalışmalarla, çeşitli eğitimlerle ve devletin bu konudaki desteğiyle iş güvenliğinin iyi bir dereceye getirileceği düşünülüyor. Öncelikli amaç ihmal nedeniyle ölümle sonuçlanan iş kazalarının hiç yaşanmaması.